آرک توریسم

گردشگری ، معماری ، مرمت ابنیه ، باستان شناسی

موزه و گردشگری

موزه و گردشگری

چکیده :

این مقاله در رابطه با اهمیت موزه ها در گردشگری می باشد. همچنین به معرفی موزه ای در سیستان و بلوچستان می پردازد که با شکوه و وقار خود به معرفی تمدن کهن منظقه می پردازد.
آرک توریسم؛ شبنم شیخی پور

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

موزه و گردشگری

موزه های ایران | موزه ایران | موزه جنوب شرق | موزه زاهدان | گردشگری | جاذبه های گردشگری | موزه ها مکان های تفریحی | موزه ها جاذبه های گردشگری | مووزه ها و جاذبه ها | موزه های ایران

موزه و تاثیرات آن در حوزه گردشگری

موزه فضایی دائمی است به منظور حفظ میراث فرهنگی و هنری، که از طریق نمایش مجموعه ­های هنری، تاریخی، علمی تکنولوژیکی و غیره برای عمومی مردم فعالیت می کنند. موزه­ ها یکی از مهمترین و مؤثرترین جاذبه ­ها در حیطۀ گردشگری می­ باشند . نقش موزه ها در حوزۀ فرهنگ و جذب گردشگر بسیار پررنگ است.

موزه­ ها بسیاری از شواهد مربوط به انسان­ها، فرهنگ­ها، سبک زندگی و حتی آیین، رسوم و آداب مردم یک منطقه را در خود جای می­ دهند. آن­ها نیز براساس حوزۀ کاری و فعالیت خود می توانند انواع موزه ­های تاریخی، فرهنگی، جانورشناسی، جغرافیا و غیره را شامل گردند. همانطور که مشخص است. هرچیزی که از گذشتگان به ما می ­رسد یک میراث محسوب می ­گردد.

بسیاری اطلاعات را از دوره و زمان خود در اختیار بشر می­ گذارد. درصورتی که این میراث مؤثر از فرهنگ و عوامل فرهنگی باشد، میراث فرهنگی نامیده که شامل میراث ملموس و غیرملموس می­ شود.

میراث غیرملموس

میراث غیرملموس همان مجموعه مظاهری هستند که گرچه وجود خارجی ندارند، جلوه­ های مادی آن­ها قابل درک و دسترسی است همچون زبان­ها، باورها، اعتقادات، آداب و رسوم و اما میراث ملموس مجموعه مظاهر مادی که تحقق مادی و فیزیکی دارند همانند شهرها، بناها و اشیاء که بیشتر ارزش­های تاریخی و هنری، بر آثار و مظاهر مادی استوار است.

میراث ملموس

در این راستا اشیاء را جزء آثار ملموس منقول محسوب می ­کنند. بنابر بند 2٫1  اساسنامه ایکوم (شورای بین المللی موزه ها)؛ موزه به عنوان نهادی دائم و غیرانتفاعی در خدمت و ترقی جامعه تعریف می ­شود که به روی عموم مردم باز است و هدف آن کسب، حفظ، تحقیق، ارتباط، نمایش و مطالعه، آموزش و تفریح و شاهدی برای ملت و سرزمین ایشان است.

هر سال، در کشورهای سراسر جهان میلیونها نفر به موزه ­ها مراجعه می­ کنند و نتیجۀ این بازدیدها را خود موزه ­ها با نیاز به گستردگی تعداد آن­ها در هر سال ثابت می ­کنند. کیفیت و کمیت موزه­ ها در رشد و پایداری آن­ها اثر بسیاری می­ گذارد که این الگوی توسعه از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، در هر صورت برای رشد و توسعه موزه ­ها نیاز به یک سیاست ملی می ­باشد و ادامۀ کار آن­ها به ­صورت موفق نیازمند مقایسۀ مناسب با دیگر کشورها است .

سه نکتۀ مهم که در هر موزه باید مورد توجه قرار گیرد شامل: 1٫ درک معانی اشیاء موزه در اولین تماس 2٫ مسائلی که در موزه بیشتر از خارج فضا به چشممی­ خورد به عنوان مثال جمع ­آوری و پیوستگی اطلاعات تاریخی در درون موزه ­ها 3٫ درک متفاوتی از موزه­ ها توسط بازدیدکنندگان مختلف . برای تأثیر هرچه بیشتر موزه­ ها در گردشگری باید دلایل موفقیت موزه ­های معتبر را بررسی کرد.

موزه زاهدان | آرک توریسم | شبنم شیخی پور

یکی از مسائلی که با آن در موزه ­ها مواجه می­ شویم، نداشتن یک الگوی منطقی در جمع­ آوری و مراقبت اشیاء موجود در موزه است که در هر دو امر هدف اصلی به حفظ اشیاء اختصاص داده شده است. با توجه به اثرات موزه ­ها بر بازدیدکنندگان می­ توان از آن­ها به عنوان یک قطب اصلی در گردشگری استفاده کرد. بنابراین وجود یک موزۀ قوی در مناطقی که کمتر برای مقصد گردشگری انتخاب می­ شوند، می­ تواند بسیار هدفمند عمل کند و به معرفی تمدن منطقۀ خود و حتی مناطق دیگر بپردازد.

موزۀ منطقه ­ای جنوب­ شرق ایران

این موزه که با نام موزۀ زاهدان در بین عموم خوانده می­ شود به منظور معرفی منطقۀ جنو ب ­شرق ایران با بخش­های باستان­شناسی، مردم­شناسی و زیست­ محیطی فعالیت می­ کند تا در این راستا منطقۀ مذکور را به علاقمندان و دوست­داران فرهنگ و هنر بشناسد. با توجه به قدمت و تاریخ سیستان وجود چنین موزه ­ای برای معرفی و نمایش آثار و بقایای تاریخی این سرزمین بسیار ضروری می­ باشد.

طرح اولیۀ موزه در سال­های قبل از انقلاب­ اسلامی ارائه و اسکلت بنا در زمینی به مساحت 13000 مترمربع اجرا گردید. در سال 1379 سازمان میراث­ فرهنگی کشور به بازسازی معماری و ساختمان آن پرداخت و طبق لوح یادبود مستقر در سالن ورودی آن، موزه در تاریخ 24 فروردین 1390 ه.ش، مصادف با 9 جمادی ­الاول 1432 ه.ق و 13 آپریل 2011 م افتتاح گردیده است.

موزه جنوب شرق زاهدان | آرک توریسم | شبنم شیخی پور

این موزه در بلوار شهیدمطهری_ خیابان امداد زاهدان واقع شده و با مراجعه به سایت موزه به آدرس www.chht-sb.ir، می­توان به اطلاعاتی در رابطه با منطقه و حتی تور مجازی سیستان دست یافت. یکی از مواردی که در زمینۀ موزه­ بسیار حائز اهمیت می ­باشد سبک ساختمان موزه است. اغلب در محیط­هایی که دارای بافت تاریخی می­باشند، فضایی از یک بنای قدیمی یا یک خانۀ سنتی را به موزه اختصاص می ­دهند که می­ توان به موزه­ های بنای چهلستون، موزۀ هنرهای تزئینی (رکیب­ خانه)، موزۀ تاریخ طبیعی (تالار تیموری) در اصفهان اشاره داشت که به نوعی تغییر کاربری آن­ها را به موزه نشان می­ دهد.

این امر در منطقۀ سیستان نیز بسیار به چشم می ­خورد که موزۀ مردم ­شناسی زابل (کنسولگری انگلیس) نمایانگر آن است. حال نکتۀ قابل توجه در ارتباط با موزۀ منطقه ­ای جنوب­ شرق ایران که در ابتدای امر بسیار به چشم می­ خورد ساختمان فوق ­العادۀ آن می­ باشد. این ساختمان دارای نمایی شبیه به زیگورات در سه طبقه است.

نکتۀ مهم در ارتباط با ساختمان این موزه این است که این فضا صرفاً جهت موزه تعبیه شده و این خود دلیلی بر کامل بودن و تقسیم دقیق فضاهای داخلی آن می­ باشد. این ساختمان علاوه بر قسمت­های مربوط به بازدید گردشگران، دارای بخش­های تالار محققین، تالار رایانه در طبقۀ هم­کف و بخش­های کارگاه­های بازسازی، آزمایشگاه، ساخت مولاژ، بخش­های فنی، آموزشی، عکاسخانه، انبار و مخزن می­ باشد.

البته در کنار تمامی این قسمت­ها، دارای بخش اداری کاملی در ساختمانی مشرف به آن نیز می ­باشد. طراحی داخلی این موزه نیز یکی از ویژگی­های آن محسوب می ­شود. دسترسی به طبقات بالاتر از طریق دو آسانسور و دو راه ­پله امکان­پذیر است. همچنین می­ توان از طریق سطح شیب­داری با شیب ملایم که از طبقۀ هم­کف شروع می­ شود به طبقات بالا رسید.

تمامی این مسیر با ویترین هایی از اشیاء باستانی و همچنین بنرهایی از تصاویر مناطق گردشگری منطقه پوشیده شده است که باعث می­ شود. بیننده با حرکتی ملایم تمام مسیر را طی کرده و از تماشای آن لذت ببرد و این خود یکی از ویژگی­های منحصر به فرد طراحی  این ساختمان می­ باشد.

در طرح محتوایی موزه، منطقۀ جنوب­ شرق شامل (حوزۀ جازموریان و هیرمند)، استان­های سیستان­ و بلوچستان، کرمان و خراسان­ جنوبی در قسمت­های بوم­ شناسی، مردم­ شناسی و باستان­ شناسی به طور کامل معرفی و کلیۀ اطلاعات پایه و اساسی این مناطق باتوجه به تاریخ و قدمت، اقلیم، موقعیت جغرافیایی، آب­ وهوا، فرهنگ و هنر ارائه شده و بخش بوم ­شناسی شامل تنوع پوشش گیاهی و جانوری خاص مناطق است.

در بخش باستان­ شناسی اطلاعاتی شامل مشخصات سایت و محوطه باستانی شهرسوخته، کوه­ خواجه­، دهانه­ غلامان، اسپیدژ، جیرفت، جنوب­ خراسان و سایر آثار باستانی-تاریخی منطقۀ جنوب­ شرق گردآوری گردیده است.

زاهدان | موزه جنوب شرق | سیستان | آرک توریسم | شبنم شیخی پور

بخش مردم­ شناسی آن به ادبیات شفاهی، مشاهیر، فرهنگ، آداب­ و رسوم، لباس، خوراک، صنایع­ دستی اختصاص دارد. که به صورت صحنه­ سازی همراه با ماکت نمایان گردیده و زیبایی یک زندگی سنتی مناطق فوق را نشان می ­دهد. بخش هم­کف ساختمان نیز گونه­ های گیاهی و حیوانی به ­صورت تاکسی­درمی نشان داده شده است.

تنوع در بخش­های متفاوت این موزه می­ تواند باعث جذب گردشگر شود، اما متأسفانه تبلیغات کم و ناشناخته بودن این موزه در کنار دلایلی که اثرگذار در ورود گردشگر به منطقه هستند، باعث بازدیدهای اندک از آن می­ باشد. درصورتی­که فرهنگ بسیار قدرتمند و پتانسیل قوی باستانی و گردشگری در جنوب ­شرقی ایران، جذابیت کافی را برای تورهای گردشی منحصر به ­فرد منطقه دارا می­باشد و حتی می­ تواند جزء مقاصد گردشگری در برنامۀ سفر تورهای توریستی نیز قرار گیرد.

بخش­ باستان­شناسی این موزه، اشیائی که از حفاری­های انجام شده در محوطه­ های باستانی سیستان­ و بلوچستان، کرمان و جنوب خراسان بدست آمده را دربرمی­ گیرد. یکی از موارد بسیار منحصر به­ فرد در این بخش، وجود ظرفی است که اولین انیمیشن جهان را داراست که بیان تصویری حرکت می ­باشد و نقش بز معروف سیستان را نشان می ­دهد.

در حالی که با چرخش ظرف، می­ توان پرش بز را کاملاً مشاهده کرد. قدمت این ظرف حدود 4200 سال پیش می ­باشد که همزمان با اوج شکوفایی شهرسوخته است. این امر یکی از نکاتی است که برای گردشگران بسیار جالب و دلیلی برای جذب آن­ها می­ باشد. اما در اینجا می­ توان به نکته ه­ای اشاره کرد، که شاید به جلوۀ بیشتر این اثر کمک کند و آن، این است.

این اثر برجسته در ویترینی کوچک در سالن بخش سیستان وجود دارد. این اثر به صورت ثابت قرار گرفته است. در حالی که ممکن است با تعبیۀ یک سیستم چرخشی در زیر آن، بیننده بهتر تحرک تصویر را حس کند. بخش مهم دیگر در این موزه، مربوط به اشیاء جیرفت می­ باشد که معرف فرهنگ غنی آن منطقه است.

 

به امید روزی که میراث ایران عزیز در مرکز توجه شایسته خود قرار گیرد.

شاد وسربلند، پیروز و پایدار باشید.

تیم گردشگردی و معماری آرک توریسم

شبنم شیخی پور

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
اسفندیار امیدی در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ گفته:
۰ ۰ | ۰

با سلام و عرض ادب بسیار عالی موفق باشی

پشتیبانی آرک توریسم در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود به شما اسفندیار گرامی

ماهان یغمایی هستم از تیم پشتیبانی آرک توریسم

بسیار خرسندیم که بهره کافی را از این مطلب برده و نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک می گذارید.

شاد و سربلند و پیروز و پایدار باشید.

پاسخ

همراه ما ، با جاذبه های گردشگری و معماری

گردشگران معمار

تیم گردشگری و معماری آرک توریسم شما را در حوزه های چهارگانه گردشگری، معماری، مرمت ابنیه و باستان شناسی یاری می رساند. هم اکنون ایمیل خود را وارد نمائید.

درباره آرک توریسم


آرک توریسم پیشگام در عرصۀ ارائه و آموزش محورهای چهارگانه

تیم گردشگری و معماری آرک توریسم درصدد است حوزه های گردشگری، معماری، مرمت ابنیه و باستان شناسی را در یک مجموعه کامل در اختیار علاقه مندان قرار دهد. هدف ما در وبسایت آرک توریسم بهبود دستیابی و بهره مندی تمامی فعالان حوزه های چهارگانه مذکور می باشد. در این مجموعه شما شاهد مقالات، فایل ها و پلن های بناهای تاریخی، ویدیوهای آموزشی و تورهای مجازی خواهید بود. مقالات موجود در آرک توریسم می تواند منبعی دقیق برای بهره گیری دانشجویان، دانش پژوهان و تمامی افراد علاقه مند باشد. زیرا در این بخش تلاش گردیده است مطالب برحسب سال ها مطالعۀ کارشناسان تیم آرک توریسم به همراه تجربیات و فعالیت های بیشمار آن ها در دسترس عموم قرار گیرد. همچنین با توجه به نیاز دوستاران، کارشناسان و دانشجویان این عرصه ها فایل هایی در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت که زمینه آموزش دیداری را در هر کدام از عزیزان علاقه مند ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این در بخش های ویدیوها و تورهای مجازی شما می توانید شاهد بناهای تاریخی و مکان های گردشگری همراه با توصیف باشید، این امر شما را در حیطه سفر به هر مکان یاری رسانده و با آگاهی از منابع گردشگری مقصد اقدام به سفر خواهید کرد. لازم به ذکر است که ویدیوها جنبه آموزشی نیز داشته است. در همین راستا شما آموزش های مرتبط با معماری و طراحی دست آزاد، مرتبط با باستان شناسی و طراحی سفال، همچنین موارد آموزشی مرتبط با مرمت ابنیه را در اختیار خواهید داشت. در ادامه می توانید با کارشناسان تیم گردشگری و معماری آرک توریسم؛ شبنم شیخی پور کارشناس ارشد گردشگری و باستان شناسی، مهتاب علی بیگی کارشناس ارشد معماری و مرمت ابنیه در زمینه های آموزشی مورد نظر خود مرتبط بوده تا پاسخگوی نیاز شما باشند. این عزیزان سعی دارند عظمت ایران عزیز را از گذشته تا کنون نمایان کرده و علاقه مندان را در سرتاسر کره خاکی با حوزه های چهارگانه مذکور در ایران آشنا نماید. 
گردشگری و معماری آرک توریسم، مکانی برای مباحث چهارگانه ( با آرک توریسم، مدرس و لیدر خود باشید)