آرک توریسم

گردشگری ، معماری ، مرمت ابنیه ، باستان شناسی

عصارخانه، میراث فراموش شده

عصارخانه، میراث فراموش شده

چکیده :

عصارخانه ها از جمله مواردی هستند که در دست فراموشی می باشند. عصارخانه در گذشته یکی از قطب های اصلی بازارها بودند که امروزه با مکانیزه شدن امور در دست تخریب قرار گرفته اند. امید است با معرفی این فضاهای گرانقدر بتوانیم بهبودی در این عرصه ایجاد کنیم.
آرک توریسم؛مهتاب علی بیگی

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

عصارخانه، میراث فراموش شده

عصارخانه شاهی | عصارخانه های اصفهان | عصارخانه های شاهی | عصارخانه شاهی اصفهان | عصارخانه در بازار | عصارخانه کجاست | عصارخانه چیست | عصارخانه، میراث فراموش شده

عصارخانه کجاست؟

با شنیدن این کلمه چه تصوری در ذهن شما ایجاد می شود؟ آیا با این کاربری تا حد لازم آشنایی دارید؟ در معماری سنتی ایران از عصارخانه به چه عنوان بهره می بردند؟ بعضی از کاربری های قدیم مانند عصارخانه ها به علت حذف کاربری در زمان حال دیگر نام آشنایی برای مردم در زمان حال ندارند. به طوری که اگر از نسل جدید درباره اسم عصارخانه پرسیده شود اکثرا در مورد کاربری آن اطلاعی ندارند.

روغنگرخانه یا عصارخانه بنایی است که گذشتگان در آن از دانه‌های گیاهان روغنی، روغن می‌گرفتند و دارای سقفی بلند و دستگاههای گوناگون، و نیز دارای آسیابی بود که با نیروی چهار پایانمی‌ چرخید. پیچیدگی سیستم و ساختمان بزرگ آن چشمگیری بود. امروزه تنها چند نمونه از آن بر جای مانده است. اهمیت این آثار در این است. که اصول فنی و شیوه حمل و نقل ستونهای سنگین و صعب الانتقال در دوران معماری گذشته را نشان می دهد.

با توجه به پیشرفت فناوری و تغییرات عمده ای که در الگوهای زندگی جوامع بوجود آمده است. شکاف قابل ملاحظه ای بین الگوهای زندگی در نسل گذشته و نسل معاصر به چشم می آید. بعنوان مثال الگوی استفاده از روغن های گیاهی که در گذشته بصورت طبیعی از دانه های روغنی گرفته می شده. و در اختیار مردم گذاشته می شده است.

درحالی که امروزه استفاده از روش های صنعتی بخاطر سهولت و سرعت در تولید انبوه بسیار رواج پیدا کرده است. و این شیوه ی زندگی باعث رها شدن بناهایی که دیگر برای ما مانوس نیستند می شود. رها شدن و متروک ماندن این بناهای ارزشمند باعث تخریب دوچندان ساختار و کالبد آنها می شود.

 عصارخانه در اصفهان

بطورکلی اصفهان 17 عصارخانه داشت. که در قرن اخیر 13عصارخانه تخریب شد و تنها 4عدد از آنها باقی ماند و به دست ما رسیده است. عصارخانه شاهی، عصار خانه شیخ بهایی، پاسنگ و کو چه ی جهودها. اگر چه حضور چنین الگویی در زندگی امروزه کاملا نامانوس جلوه می کند. اما می توان با حفاظت این چند عصارخانه باقی مانده. خاطره  الگوهای زندگی انسان گذشته را در ذهن بشر معاصر یادآور شد. تا از فراموشی همیشگی آن جلوگیری کرد.

به عنوان مثال عصارخانه شاهی در حال حاضر احیا شده و تبدیل به موزه ای جهت معرفی این کاربری برای نسل جدید گشته است. در حالی که عصار خانه ای مانند شیخ بهایی همچنان از دید عموم جهت معرفی مهجور مانده است.

بازگشت به الگوهای قدیم

با این وجود در زمان حاضر شاهد بازگشتی دوباره به الگوهای قدیم هستیم. در گذشته در عصارخانه ها روغن دانه های گیاهی به صورت طبیعی گرفته می شد. و هیچگونه مداخله ی مصنوعی در فراوری آن انجام نمی شد. در زمان حال نیز سعی بر این است که با استفاده از ایده های گذشته و روند سالم زیستن در قدیم، استفاده از مواد غذایی ارگانیک مرسوم گردد.

به امید روزی که میراث ایران عزیز در مرکز توجه شایسته خود قرار گیرد.
شاد وسربلند، پیروز و پایدار باشید.
تیم گردشگردی و معماری آرک توریسم

مهتاب علی بیگی

 

موضوعات پربازدید

افراد موفق کارهایی کرده اند که مردم عادی از انجام آن شانه خالی می کنند. علاقمندان موضوعات زیر را دنبال می کنند . آیا شما هم بدنبال افزایش سطح آگاهی خود هستید...
عصارخانه شاهیعصارخانهعصارخانه های اصفهانعصارخانه های شاهیعصارخانه کجاستعصارخانه چیستعصارخانه میراث فراموش شدهمعماری سنتی ایرانروغنگرخانهدانه های روغنیآرک توریسممهتاب علی بیگیتیم گردشگری و معماری آرک توریسمگردشگران معمارعصارخانه در اصفهاناصفهان

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

همراه ما ، با جاذبه های گردشگری و معماری

گردشگران معمار

تیم گردشگری و معماری آرک توریسم شما را در حوزه های چهارگانه گردشگری، معماری، مرمت ابنیه و باستان شناسی یاری می رساند. هم اکنون ایمیل خود را وارد نمائید.

درباره آرک توریسم


آرک توریسم پیشگام در عرصۀ ارائه و آموزش محورهای چهارگانه

تیم گردشگری و معماری آرک توریسم درصدد است حوزه های گردشگری، معماری، مرمت ابنیه و باستان شناسی را در یک مجموعه کامل در اختیار علاقه مندان قرار دهد. هدف ما در وبسایت آرک توریسم بهبود دستیابی و بهره مندی تمامی فعالان حوزه های چهارگانه مذکور می باشد. در این مجموعه شما شاهد مقالات، فایل ها و پلن های بناهای تاریخی، ویدیوهای آموزشی و تورهای مجازی خواهید بود. مقالات موجود در آرک توریسم می تواند منبعی دقیق برای بهره گیری دانشجویان، دانش پژوهان و تمامی افراد علاقه مند باشد. زیرا در این بخش تلاش گردیده است مطالب برحسب سال ها مطالعۀ کارشناسان تیم آرک توریسم به همراه تجربیات و فعالیت های بیشمار آن ها در دسترس عموم قرار گیرد. همچنین با توجه به نیاز دوستاران، کارشناسان و دانشجویان این عرصه ها فایل هایی در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت که زمینه آموزش دیداری را در هر کدام از عزیزان علاقه مند ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این در بخش های ویدیوها و تورهای مجازی شما می توانید شاهد بناهای تاریخی و مکان های گردشگری همراه با توصیف باشید، این امر شما را در حیطه سفر به هر مکان یاری رسانده و با آگاهی از منابع گردشگری مقصد اقدام به سفر خواهید کرد. لازم به ذکر است که ویدیوها جنبه آموزشی نیز داشته است. در همین راستا شما آموزش های مرتبط با معماری و طراحی دست آزاد، مرتبط با باستان شناسی و طراحی سفال، همچنین موارد آموزشی مرتبط با مرمت ابنیه را در اختیار خواهید داشت. در ادامه می توانید با کارشناسان تیم گردشگری و معماری آرک توریسم؛ شبنم شیخی پور کارشناس ارشد گردشگری و باستان شناسی، مهتاب علی بیگی کارشناس ارشد معماری و مرمت ابنیه در زمینه های آموزشی مورد نظر خود مرتبط بوده تا پاسخگوی نیاز شما باشند. این عزیزان سعی دارند عظمت ایران عزیز را از گذشته تا کنون نمایان کرده و علاقه مندان را در سرتاسر کره خاکی با حوزه های چهارگانه مذکور در ایران آشنا نماید. 
گردشگری و معماری آرک توریسم، مکانی برای مباحث چهارگانه ( با آرک توریسم، مدرس و لیدر خود باشید)